KKK (Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak) Aşısı Nedir? Hagi Hastalıklardan Korur? Kimlere Uygulanır? Yan Etkileri Nelerdir?

KKK aşısı kızamık ,kızamıkçık ve kabakulak hastalıklarına karışı yapılan bir aşı türüdür. 1 yaş grubundaki çocukları yapılmaktadır. Bu aşı tek dozluk bir aşıdır. Diğer aşılardan farkı sulandırılarak ve cilt altına yapılmaktadır. Bu aşı kızamık ,kızamıkçık ve kabakulak hastalıklarına karşı vucüdun bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılır. Aşı olan bir kişi bu hastalıklardaki ilgili mikrobu gördüğünde hastalığı yakalanmaz veya çok hafif atlatmaktadır. KKK aşısında özellikle kabakulağın önemi çoktur. Çünkü kabakulak aşısının erkekler üzerinde kalıcı hasarlara neden olmaktadırlar. Aşılama oranları sosyoekonomik düzey ile ilişkili olmakla beraber yapılan araştırmalar kombine aşının yapılma oranının yüksek olduğunu göstermiştir.

Kızamık hastalığı döküntülü ve ateşli bir hastalıktır. Ateşli olduğundan dolayı bir çok hastalığa geçiş yapabileceğinden dolayı Kızamıkta KKK ( Kızamık ,Kızamıkçık ve kabakulak ) aşısı önemlidir. Kızamıkçık’ta ise kızamık gibi aynı şekilde ateşli ve döküntülüdür. Kabakulak ise Paratis bezi denilen yerde şişlik meydana getirir ve özellikle kabakulak aşısı erkek çocuklarda çok önemlidir. Eğer aşı olmaması durumunda ve ilerki yaşlarda hastalığı geçirmeleri halinde kısırlık sorunu ile karşı karşıya gelebilir. Bu sebepten dolayı erkekler için KKK aşısı çok önemlidir. Bu hastalığı geçiren kişiler veya geçirmekte olan kişiler kesinlikle ortamdan tecrit edilmelidir. Özellikle bebek ve gebelerden uzak tutulmalıdır. Suçiçeği ile kombine (KKK) aşısı ile klasik (KKK) aşısı arasında serokonversiyon ve yan etkiler arasında fark olmadığını gösteren çalışmalar mevcuttur.

Bebek ve çocuklara uygulanmaktadır. Yalnız Kızamık ve Kızamıkçık aşısı 15 yaşından itibaren yani doğurganlık dönemindeki tüm bayanlara uygulanabilmektedir. Çünkü kadınlar gebe iken bu hastalıkla veya mikropla karşılaşmaları halinde sakat bebekler doğurabilmektedirler o yüzdende aşılanması çok önemlidir. Bebeklerde Ufak yaşlarda uygulanır . Bebeklerde pek bir yan etkisi olmaz çünkü yaklaşık 1 yaşı civarında yapıldığı için anne sütü ile bağışıklık sistemi gelişmiş olacağından dolayı pek bir sorun çıkmaz. Yalnız okul çağındaki çocuklar anne sütünden sonra kendi beslenmelerine dikkat etmeyenler ve bu nedenle bağışıklık sistemi kuvvetli olmamalarından dolayı risk vardır.

Geniş çapta aşılama programları sayesinde pek çok gelişmiş ülkede olduğu gibi ülkemizde de bu hastalıkların ve neden oldukları komplikasyonların görülme sıklığı azalmıştır.

Bu aşıların yapılması durumunda hafif döküntü ve ateş gibi görülmektedir Pentaxim gibi çok rahatsız edici boyutta değildir. Çünkü belirtileri hafif olduğundan dolayı ve kızamık ve kızamıkçık’ın etkisinin daha uzun sürede çıkmasından dolayı yan etkisinde endişelenecek bir durum yoktur. Kabakulakta ise durum farklıdır. Kabakulak aşısından sonra eğerki yan etkisi bulantı başdönmesi ve aşırı ateş şeklinde ise Acilen en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekmektedir. Özellikle bu aşılar çocuklarda yapıldığı için bağışıklık sistemi dayanamayan çocuklar gerçekten çok kötü sonuçlar doğurmaktadır.

Benzer Başlıklar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>