Karma 5’li Aşısı Nedir? Hangi Hastalıklardan Korur? Kimlere Uygulanır? Yan Etkileri Nelerdir?

Karma beşli aşısının özelliği aslında isminden de anlaşılacağı gibi 5 tane hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılan tek bir enjektör kullanılan aşıdır.Özellikle bebek ve çocuklara uygulanan bu aşı belli periyodlar arasında bebeklerin gelişim döneminden 2 yaşına kadar yapılır. Diğer ismi Pentaxim olan Karma beşli aşısının aylık periyodları şu şekildedir. İlk olarak 2 aylıkken ilk dozu yapılır. Bebek 4 aylık olduğunda Pentaxim’in 2. dozu uygulanmaktadır. 6 aylık iken tekrar Pentaxim’in 1. dozu uygulanmaktadır. Bebeklerde son olarak 18 Aylıkken Pentaxim aşısı yapılır.

Bebeklerde Difteri , Tetanoz, Boğmaca ,Polio ve invaziv tip enfeksiyonlar için daha önceden vucüt Pentaxim ile bağışıklık kazanması sağlanmaktadır. Bu aşı sayesinde bu hastalıklar bir zamanların korkulu rüyası olarak bilinen hastalıklar ortadan kaldırılmıştır. Özellikle Menenjit bebeklerde yakanlanması daha kolay olan bir hastalıktır. Bu hastalık sebebi ile ebebeyn’ler bebeklerine ve çocuklarına Pentaxim aşısı yaptırılması aile hekimleri tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. Eğer ebebeyn bu tavsiyelere kulak asmaz ise hukuksal yollar ile aile hekimleri evinize kadar gelmektedir. Boğmaca hastalığı ise bebeklerde kolay yakalanabilir bir hastalık olduğu için ebebeyn’lerce bu aşı sayesinde korkulu bir rüya olmaktan çıkmıştır.

Özellikler bebekler ve çocuklara uygulanır . Bebekler de bu aşının çok hassas bir yönü vardır. Bebeklerin dünya’ya geldiği ilk andan itibaren Tam staril bir ortama alınır ve Pentaxim aşısı yapılasıya kadar orada tutulur. Pentaxim aşısının ardından yarı staril ortama geçirili ve orada bi süre muhafaza edilir. Bebeklerdeki bu hassasiyetin sebebi vucüt’larının dünyaya geldğinden itibaren dış etkenlere karşı dayanıksız olmasından dolayıdır. Hemen hemen Tüm hastalıklara elverişlidir. Çocuklarda ise dayanıksız vucüt yapıları olan kişilerde genellikle uygulanmaktadır. Özellikler Türkiye Cumhuriyeti’inin göstermiş olduğu hassasiyeti okullarda ücretsiz aşı kampanyası ile belli etmektedir. Çocuklarda genellikle Pentaxim aşısı kullanılması yerine tek bir enjektörde değil ayrı ayrı olarak yapılmaktadır.

Vucütları dayanıksız olan kişilerde büyük yan etkileri görülmektedir. Örneğin bebeklerde bu sorun ortada yoktur çünkü bebekler anne sütü aldığı için ihtiyacı olan herşeyi anne sütünden karşılamaktadırlar. Bu sebepten dolayı anne sütüne önem verilir. Ama çocuklarda ise artık vucüt belli bir gelişimi tamamlamış olmasından dolayı anne sütü vb. şekilde destekleyiciler almadığından dolayı yan etkileri çocuklarda çoktur. Bu aşının uygulanmak şekli eğer 12 aylık’tan küçük bir bebek ise uyluk bölgesinden uygulanır. 12 aylıktan büyük ise koldan uygulanmalıdır. Pentaxim olan bir çocuk kesinlikle ve kesinlikle yakşalık 28-30 saat öncesinde yıkanmamalıdır. Bunun sebebi vucüt ateş farkının kontrolünü sağlayabilmektir.Eğer vucüt ısısınde bir yükseliş olması halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Bu ateş yükselmesinin sebebi Pentaxim aşısının içinde bulunan boğmacanın yan etkisinden kaynaklanmaktadır.

Benzer Başlıklar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>