Hürrem Sultan’ın Hayat Hikayesi

Muhteşem Yüzyıl ile gündeme gelen Hürrem Sultan Osmanlı Tarihinde saraydaki güç ve iktidar savaşında en çok tartışılan kadındır. Hürrem Sultan bir köle ve cariye olarak girdiği sarayda iktidarı ele geçirmiştir.

Hürrem Sultan Kimdir?

Lehistan Krallığı’nın sınırları içerisinde bulunan Rutenya’da doğdu. 20 yaşındayken Tatar akıncılar tarafından 1520 tarihinde Rutenya’den kaçırılmış, Kırım Hanı’nın himayesine girmiştir daha sonra Osmanlı sarayına sunulmuştur.

16. yüzyıl kaynaklarına göre kızlık ismi bilinmiyordu. Ama daha sonraki kayıtlara göre mesela 19. yüzyılın Ukrayna’daki ilk kayıtlarına göre Anastasia (Kısaca Nastia) Polonyalıların geleneğinde, Aleksandra Lisowska olarak bilinir. Genelde Hürrem Sultan ya da Hürrem balsaq sultan olarak bilinirdi; Avrupa dillerinde Roxolena, Roxolana,Roxelane, Rossa, Ruziac, Türkçe’de Hürrem (Farsça kökenliخرم Khurram), neşeli olan kişi ve (Arapçada Karima -كريمة) Soylu olan kişianlamına gelir. Roxelana, onun gerçek ismi olmayabilir ama takma adı onun Ukraynalı soyuna ait olan (Günümüze ait yaygın isim Ruslana) ve doğu slav ismi olan, Roxolany ya da Roxelany, şimdiki Ukrayna halkında 15. yüzyıldan sonra kullanılıyordu.

Saraydaki Yaşamı

Hürrem Sultan ilk nikah kıydırtan sultandır. Hürrem Sultan Cariye maaşı alıyordu ve sarayda yaşadığı için bu paraya ihtiyacı yoktu. Bu yüzden diğer cariyeler gibi parasını bağışlamak istedi ve bağışını da Mekke’ye yapmak istedi. Kölelerin dini yerlere(Mekke, Medine vb.)bağış yapması dinen günahtı, bu yüzden Kanuni’den onu azat etmesini rica etti ve sebebini açıkladı. Kanuni de bağış için Hürrem Sultan’ı azat etti. Hürrem artık cariye değildi. Bir gün Kanuni Hürrem Sultan’ı odasına çağırttı ama Hürrem bu teklifi redetti. Kanuni’ye, “Artık ben sizin malınız değilim. Beni kölelikten azat ettiniz. Sizinle beraber olmam zinaya girer.” dedi ve bu nedenle Kanuni Sultan Süleyman Hürrem Sultan’ı nikahına almak zoruna kaldı.

Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Güzelliği zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve sarayın ileri gelenleri arasında da kendine yer edindi. Hürrem Sultan saraya geldiğinde Kanuni’nin Manisa valisi iken birlikte olduğu Mahidevran Sultan’dan Mustafa isimli bir oğlu vardı(onunla evlenmemiştir). Mustafa zamanla çok sevilen bir şehzade haline geldi. Mustafa’nın Kanuni’den sonra padişah olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Bu da Mahidevran Sultan’ın Valide Sultan olacağı anlamına geliyordu. Oysa Hürrem Sultan her bakımdan Mahidevran Sultan’ın önüne geçti.

Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’a bir kız, dört oğlan çocuğu doğurdu. En büyük oğlu Mehmet Şehzade tahta çıkamadan öldürüldü. İkinci oğlu Selim tahta çıktı. Diğer çocukları da Beyazıt ve Cihangir Şehzadeleridir. Kızı Mihrimah Sultan’ı Vezir-i Azam Rüstem Paşa ile evlendirerek Vezir-i Azam’la bir ittifak oluşturdu. Kanuni, yeniçeriler tarafından çok sevilen oğlu Mustafa’yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla öldürttü. Hürrem Sultan’ın Kanuni’yi bu kararda etkilediği inancı yaygındır. Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa’da geçirdi. Ancak Hürrem Sultan’ın ölümünden sonra Hürrem Sultan’ın oğlu padişah II. Selim Mahidevran Sultan’a maaş bağlattı ve oğlu Mustafa’nın türbesini yaptırttı.

Devlet yönetiminde etkili olan Hürrem Sultan, İran savaşını destekledi. Ruslar ve Lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı. Bu dönemde Ruslar Kazan ve Astrahan Hanlıklarına hakim olup doğuya doğru yayılmaya başladılar.

Hürrem Sultan 18 Nisan 1558 tarihinde eşi Kanuni Sultan Süleyman’dan 8 sene önce 52 yaşındayken öldü. Oğlu II. Selim’in tahta çıkışını göremedi. Süleymaniye Camisi Külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü. Türbenin iç duvarları bir cennet bahçesini tasvir eden İznik çinileriyle kaplıdır.


Hayır İşleri

Hürrem Sultan İstanbul’da günümüzde onun adıyla anılan Haseki semtinde, Mimar Sinan’a Haseki Külliyesini yaptırmıştır. 1538-1550 yılları arasında inşaatı tamamlanan külliyenin içinde bir hamam, medrese ve hastane bulunmaktadır. Günümüzde T.C. Sağlık Bakanlığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak tanınan bu hastane Türkiye’de kesintisiz hizmet vermekte olan en eski hastane olma özelliğini taşır.

Hürrem Sultan ayrıca Ayasofya Camii civarında yardıma muhtaç ve fakirlerin karnını doyurmak için bir mutfak yaptırtmıştır.


Ölümünden Sonra

Hürrem Sultan Avrupa’da, modern Türkiye’de ve batıda birçok resim, müzik ve bale gibi tarihi çalışmalara konu olmuştur. Joseph Haydn’in 63. senfonisini örnek verebiliriz. Eserler Ukraynalılar tarafından yazılmıştır ama genelde İngilizce, Almanca ve Fransızcadır.

Hürrem Sultan’ın doğduğu yer olduğuna inanılan Ukrayna’nın Rohatyn kentinde bir Hürrem Sultan anıtı bulunmaktadır. 2007 yılında, Ukrayna’daki bir liman kenti olan Mariupol’daki Tatarlar Hürrem Sultan’ın onuruna bir cami açmıştır.

Benzer Başlıklar

Hürrem Sultan’ın Hayat Hikayesi için 21 cevap

 1. yasemin yavuz der ki:

  programınızı çok seviyorum

 2. hilal der ki:

  hem ses var hem güzellik hem hırslı ben hürrem sultanı çok beğeniuytorum süper kişilik …

 3. gerçek der ki:

  hürrem yerim seni .mimiklerin oyunculuğun harika gelecek vaat edn bir oyuncusun ama nura kastım yok oda harika bir oyuncu sadece Nur’a kastım yok mahidevrana kastım çok ve yandaşlarına

  • nisa der ki:

   arkadaşım dizi de herşey yanlış mahidevran ve hürem asla öyle konoşmalar yapmamış kadının ne büyücülü ğü kaldı nede falcılığı bide bu dizi avrupa dada yayın yapıyo halbuki doğruları yazsalar daha çok reyting yapar

 4. ESRA der ki:

  HARİKA BİR HATUN YA YAŞAM HİKAYESİNİ KİTABINDADA OKUDUM TEK KELİMEYLE HARİKAAAAA SÖZE GEREK YOK

 5. buse nur der ki:

  ben hürrem sultanı çok seviyorum taklidini yapan meryem uerlide aynen onun gibi oynuyor afedersiniz ama taklidini yapan meryem uzerli orda çok çadolo gibi davranıyor.

 6. halit ergenj der ki:

  Hurrem yerim seni i love

 7. HARİKA HAYRANIM ÇOOOOOOOOOOOOK GÜZEL

 8. HARİKA BİR HAYAT YAŞAMIŞ ANLATMAKLA BİTMEZ VİJDANI SIZLAMIYOR AMA ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK GÜZEL BİR BAYANMIŞ HARİKA HARİKA HAYRANIIIIIIIIIM DÜNYA GÜZELİ ANLATAMIYORUM DİYECEK FAZLA BİRŞEY YOK TTEK ŞUN VAR ÇOOOOOOOOOOOOOOOK GÜZEL

 9. EYLÜL BOZKURT der ki:

  HAYRANIIIIIIIIIIIIIIIIIIM

 10. ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOK GÜZEL BİR BAYAN BAYILIYORUM HARİKA ÇOK GÜZEL VİJDANI SIZLAMIYOR AMA ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK GÜZEL SÖYLEYECEK FAZLA BİR ŞEY YOK ŞU VAR DÜNYA GÜZELİ ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK GÜZEL

 11. HARİKA ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOK GÜZEL HAYRANIM ÇOK GÜZEL ÜSTELİK ÇOK İYİ BİR HAYAT GEÇİRMİŞSÖYLEYECEKLER SADECE BU KADAR AMA ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK GÜZEL

 12. feyza der ki:

  cokkkkk seviyorum onu gercekten cesur bir kadınmis

 13. rahime der ki:

  Meryem üzerliye bayılıyorum

 14. rahime der ki:

  Hürrem çok zeki bir kadınmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>